DANS EĞİTMENİ OLMAK VE YAŞAMAK

 

Dans Eğitmenliği ve Dans Etmenin Faydaları

Yoğun hayat temponuzdan biraz olsun sıyrılmak için yaptığınız dansların ruh ve beden sağlığınıza da katkısı büyük. Günlük koşuşturmalar, iş ve okul hayatı sizi sinirsel ve fiziksel şekilde yıpratıyor elbette. Bu durumla başa çıkmak ve kendinize vakit ayırmak için yaptığınız dansın aklınıza gelmeyecek onlarca faydası var. Dansın faydaları arasında en önemlileri:

 • Yeteneklerinizi fark edersiniz. Dans etmenin faydaları ile kendinizi keşfedeceksiniz.
 • Vücudunuzu keşfedersiniz. Dans etmenin yararları sizi sınırlarını bilen biri haline getirecek.
 • Yaratıcılığınızı geliştirirsiniz. Dans etmenin faydaları sayesinde daha yaratıcı olacaksınız.
 • Esnekliğinizi artırırsınız. Dans etmenin yararları ile vücudunuzu geliştireceksiniz.
 • Dans etmenin faydaları sayesinde daha mutlu ve enerjik olursunuz.
 • Kendinize güveniniz artar. Dansın yararları sizi bambaşka biri yapacak.
 • Dansın yararları sayesinde koordinasyonunuz gelişir.
 • Güçlü bir kalbiniz olur. Dansın faydaları kalbinize de etki edecek.
 • Sinir sisteminiz güçlenir. Dans etmenin faydaları her yönden etkili olacak.
 • Dans etmenin yararları sayesinde sosyalleşir ve yeni arkadaşlıklar edinirsiniz.
 • Daha nazik ve ağırbaşlı olursunuz. Dansın faydaları sayesinde daha iyi bireyler olacaksınız.
 • Uyku kaliteniz artar. Dansın faydası uyku düzeninize de etki edecek.
 • Kontrol yeteneğiniz artar. Dansın yararları sayesinde vücudunuzu daha iyi kontrol edersiniz.
 • Kilo verdirir ve forma sokar. Dansın faydası zayıflama çabalarınız üzerinde de etki yapar.

Dans Türlerine Göre Faydalar

Latin Danslar: Dansın faydaları arasında her dans türüne özel avantajlar var elbette. Latin danslarında bakacak olursak bu tür danslar; eğlenmenizi sağlamanın yanında vücudunuzu güçlendirir ve kaslarınızı geliştirir.

Flamenko: Sırt, kol ve bacak kaslarının daha esnek ve güçlü olmasını sağlar. Dans etmenin faydaları vücudunuzun tamamında görülür.

Samba: Ayak ve bacak kaslarınızı geliştirir. Dansın yararları bedeninizi şekle sokar.

Bale: Duruşunuzu düzeltir, kaslarınızı güçlendirir, bedeninizi tanımanızı sağlar. Dans etmenin yararları sayesinde daha dik bir duruşunuz olur.

Oryantal: Bel ve karın kaslarınızı çalıştırır, kollarınızı kuvvetlendirir. Dansın faydası olarak kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Dans Etmek Ömrü Uzatıyor! Dansın faydaları saymakla bitmez. Dans ederek daha güçlü ve sağlıklı bir kalp kazanacaksınız. Kemik ve kas yapınızın güçlenmesi ile kendinizi daha genç hissediyor olacaksınız. Belirli bir yaşın üstündeyseniz düzenli olarak yaptığınız dans egzersizleri sindirim sisteminden mide sorunlarına kadar var olan hastalıklarınızı tedavi edecek.

Kas sisteminize koordine bir şekilde çalışmayı öğreten ve böylece sizi dinç kılan danslarla hem fiziksel hem de ruhsal anlamda ömrünüzü uzatmış olacaksınız. Dans etmenin faydaları ömür boyu sürecek.

Alzheimer’a Savaş Açın!

Beynin daha hızlı çalışmasını sağlayan dans, Alzheimer gibi hafıza problemine neden olan bir hastalığa karşı mükemmel şekilde savaşıyor. Beyne komut vermeyi ve hızlı hareket etmeyi gerektiren danslar ile bu hastalığa yakalananların evrelerinde gecikme sağlanabiliyor. Dansın yararları arasındaki bu durum özellikle Alzheimer ile savaşanlara fayda sağlıyor.

Dans Ederek Zayıflayın

Dans etmenin yararları zayıflama sürecinde de karşınıza çıkacak elbette. Özellikle kadınlar dansa zayıflamak için başlıyorlar. Eğlenceli ve daha zahmetsiz oluşu ilgi çeken dansları yaparak vücudu forma sokmak mantıklı geliyor. Bu kolay ve zevkli süreci kilo vererek geçirmek tabi ki kişileri daha da mutlu ediyor. Zayıflatan dansların başında: Zumba, Oryantal, Samba, Swing, Rock’n Roll, Hip Hop, Break Dance, Horon geliyor. Her gün düzenli yaptığınız bir dans sizi kilolarınızdan kurtarırken kas yapınızı geliştirerek vücudunuzu şekle sokacaktır. Kendinizi daha güzel ve çekici hissedersiniz.

Stresi Dans Ederek Yenin!

Dans etmenin faydaları arasında stresle baş etme durumu da var. Doktorların da belirttiği gibi dans etmek stresi yenmeye yardımcı oluyor. Vücutta en hassas sinirlerin yer aldığı bölgelerden olan ayaklarınıza dans ile uygulanan basınç ve temas masaj etkisi yaparak bedeninizi rahatlatır. Böylece daha mutlu ve tasasız olursunuz. Denemekte fayda var…

Dans etmenin faydaları sayesinde bambaşka biri olacaksınız. Hem sağlığınızı hem de ruh halinizi iyileştiren dans sayesinde hayata bakışınız farklılaşacak. Kendinizi her zaman iyi hissedeceksiniz… (alıntı..Fenomen Dans)